Jak o čerstvou aplikaci pečovat?

05.02.2019

Čerstvou aplikaci je potřeba chápat jako poraněnou pokožku. 

Z toho důvodu je nutné o ni i takto pečovat po celou dobu hojení (cca 1 - 2 týdny) dle níže uvedených instrukcí.

Než opustíte můj salon, aplikovanou oblast desinfikuji a natřu speciálním přípravkem. 

Během následujícího dne celá aplikovaná oblast ztmavne....ale prosím nelekejte se, jde pouze o přirozený proces, kdy barva zasychá a tvoří se malé stroupky, které se nesmí strhávat. Místo nesmíte třít, škrábat a natírat čímkoliv co Vás napadne.  Od 5. dne po aplikaci je vhodné aplikovanou oblast ošetřovat krémem. Jediné místo, které krémem neošetřujeme jsou tetované linky. K natírání můžete použít speciální krém Bepanthen:  https://www.bepanthen.cz/bepanthen-tattoo/ nebo nepatrné množství lékařské vazelíny. S vazelínou je však potřeba zacházet mimořádně opatrně, aby nezadusila proces hojení. Proto ji doporučuji pouze na rty. Krém nanášejte v tenké vrstvě 2x za den pomocí vatové tyčinky.

Při technice stínování v obočí a na rtech je kůže více narušená, a proto se může stát, že bude ze zasažené oblasti vystupovat tkáňový mok - žlutavá tekutina, kterou je ideální stahovat během prvního dne vatovým tamponem navlhčeným studenou vodou. U citlivé a zralé pokožky může tkáňový mok vystupovat i následující den. Toto je potřeba hlídat, aplikovanou oblast jen vysušovat a nenatírat dokud není dokonale suchá. 

Aplikaci je potřeba udržovat kromě natírání v suchu - tedy nenamáčet, vyhnout se bazénu, sauně a pobytu v horké vaně či páře. 

Není vhodné sportovat či vyvíjet větší fyzickou námahu, při které by se mohla pokožka více potit. 

Vyhněte se přímému pobytu na slunci a v soláriu po dobu minimálně 14 dnů od aplikace - ideálně ale měsíc.

Po tetování rtů se vyhněte líbání a jejích dotýkání ať prsty nebo jídlem a nápoji. Pijte pomocí brčka a to i kávu nebo jiné barvící tekutiny.

Tetované oční linky či kontury ošetřujte pouze pomocí chladných obkladů po všechny dny, kdy bude přetrvávat otok. Ideální je vychlazený odvar z čistého černého čaje. Oblast nijak nenatírejte.

V žádném případě se nesmíte v blízkosti aplikace líčit! Zejména v pudru je velké množství bakterií, které by mohly způsobit komplikace v hojení. 

Nepoužívejte žádné abrazivní (peeling, froté ručník), bělící či depilační přípravky.

Vyhněte se kyselým a pikantním pokrmům.

Aplikované místo může svědit. Nesmí se škrábat, ale pro úlevu postačí malý tlak hřbetem ruky přes čistý papírový kapesníček.

Případný otok je možné ošetřovat chladnými kompresemi přes čistý papírový kapesník. Můžete přidat i léky k vnitřnímu užívání potlačující otok zakoupené v lékárně.

Vyhněte se zvlhčujícím přípravkům, které obsahují kyselinu glykolovou - mohou způsobit blednutí zapracovaného pigmentu.

STRUČNÝ SOUHRN PÉČE:

obočí

- v den aplikace a následující jeden den tetované obočí zlehka stírejte vlhkým bavlněným vatovým tamponem (čistá studená voda)

- následujících 5 dnů ponechte aplikovanou oblast zcela bez zásahu (hojení za sucha)

- od 6. dne po aplikaci natírejte ráno a večer doporučeným krémem (vatovou tyčinkou)

- po celou dobu hojení obočí nenamáčejte, neodstraňujte stroupky, neškrábejte

linky

- nelekejte se otoku, který se může objevit až následující den 

- aplikovanou oblast pouze chlaďte obklady z vlhkých bavlněných vatových tamponů (čistá studená voda nebo vychlazený odvar z černého čaje)

- vyhněte se jakémukoliv líčení po celou dobu hojení!!!

rty

- bezprostředně po aplikaci můžete velmi jemně stírat vlhkým bavlněným vatovým tamponem (čistá studená voda) nebo jemně odsát případnou lymfu čistým suchým papírovým kapesníčkem

- druhý den po aplikaci můžete již natírat ...zde je vhodná čistá kosmetická vazelína, ale jen ve velmi tenké vrstvě a pomocí vatové tyčinky cca 3x denně po celou dobu hojení

- rtů se dotýkejte jen při jejich ošetřování

Buďte trplělivá.

První dny po aplikace nevypadá permanentní make-up lákavě.

Nepodléhejte panice a zachovejte klid. 

Vše má svůj čas, proto buďte trpělivá a dodržujte uvedená doporučení.

Vyskytne-li se naprosto neadekvátní reakce typu: velký otok, horečka, silná bolestivost, puchýře či cokoliv, co není uvedeno výše, neváhejte vyhledat lékaře. Ačkoliv by šlo o absolutně ojedinělý úkaz, alergickou reakci či zasažení oblasti infekcí nelze vyloučit nikdy.

Trpělivost růže přináší...těšte se na krásný výsledek.

Prosím berte na vědomí, že je potřeba o aplikaci permanentního make-upu informovat lékaře v případě, že byste měla podstoupit laserové ošetření nebo magnetickou rezonanci. Rovněž je možné, že Vám nebude doporučeno darovat krev během následujících cca 4 měsíců od aplikace.